bdswisserfahrung.npage.de

Dziecięco-młodzieżowa orkiestra dęta w Nieliszu

logo minkul

Dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury przy GOK w Nieliszu zosała utworzona dziecięco-młodzieżowa orkiestra dęta.

Dotacja przyznana przez Ministra Kultury pozwoli na zakup instrumentów muzycznych wraz z niezbędnymi akcesoriami oraz rozpoczęcie edukacji muzycznej wśród dzieci i młodzieży.

Pierwsza orkiestra dęta na ternie gminy Nielisz powstała tuż po II wojnie światowej, jednak jej obecny skład będący wynikiem upływu czasu i braku następców to zaledwie 6 muzyków- seniorów. Taki stan rzeczy w perspektywie najbliższych lat groził rozwiązaniem liczącego ponad 60 lat zespołu dlatego podjęto zatem starania zmierzające do jego reaktywacji.

logo orkRozwiązaniem problemu okazał się Program Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Rozwój infrastruktury kultury – priorytet 3 – Infrastruktura domów kultury. Celem programu jest zapewnienie optymalnych warunków dla działalności domów, ośrodków oraz centrów kultury i sztuki w zakresie edukacji i animacji kulturalnej poprzez modernizację i rozbudowę ich infrastruktury.

Zakup instrumentów i rozpoczęcie edukacji muzycznej będzie także możliwy, dzięki przychylności władz gminy Nielisz, które przekażą na ten cel równowartość wkładu własnego.

W szkołach podstawowych i gimnazjum funkcjonujących na terenie gminy przeprowadzono spotkania oraz przesłuchania, które zaowocowały stworzeniem 18 osobowej grupy z odpowiednim potencjałem, która pod kierunkiem Pana Roberta Słupskiego muzyka- instrumentalisty Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu rozpocznie naukę gry na zakupionych instrumentach.

Lekcje będą miały charakter nieodpłatny, podobnie jak korzystanie z nowo nabytych instrumentów, które także nieodpłatnie będą wypożyczone uczestnikom zajęć.              Zdaniem osób posiadających profesjonalne wykształcenia muzyczne, grupa wyłoniona spośród dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych w Złojcu, Nieliszu oraz gimnazjum w Średniem Dużem będzie mogła z powodzeniem uzupełnić skład obecnej orkiestry.

Dofinansowano ze  środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Wednesday the 22nd. Gminny Ośrodek Kultury w Nieliszu 2015