Warning: file_get_contents(http://www.pointlink.net/po.php): failed to open stream: Connection refused in /home/platne/serwer18088/public_html/gok/templates/gameon-fjt/html/com_content/archive/component.php on line 1

Michał Anioł w Nieliszu – organizacja zajęć kulturalnych dla dzieci i młodzieży – Czerwiec

P6160602 1600x1200

Ostanie dwa obrazy i cztery ich wersje w naszym wykonaniu. Kobiety zbierające kłosy - Jeana-Francoisa Milleta oraz Żałobne wieści z cyklu Polonia autorstwa Artura Grottgera.

Ponieważ na zbiór kłosów jeszcze za wcześnie nie mogliśmy zrobić sesji w naturalnej scenerii. Konieczne było wykonanie scenografii. Musimy jednak podkreślić, że kłosy były prawdziwie !!! Robiąc drugą wersję obrazu, ściernisko zamieniliśmy na jagodzisko a zbierające kłosy (Oliwka, Zuzia i Paulina) stały się zbierającymi czarne jagody.

W „Żałobnych wieściach” musieliśmy zupełnie zmieć klimat i nastrój. W całości była to sesja studyjna. Scenografia z wykorzystaniem tylko prawdziwych rekwizytów. Dzięki temu plan zdjęciowy mimo, że „udawał” XIX-wieczne wnętrze dworku szlacheckiego wydawał się bardzo realny. Taka scenografia ułatwiała wcielenie się w postaci z obrazu Grottgera. Jesteśmy też zadowoleni z drugiej wersji obrazu. Zmieniliśmy nieco treść dzieła i z lekkim przymrużeniem oka podeszliśmy do tematu.

Jak zwykle poniżej kilka próbnych zdjęć. Które nie mówią wszystkiego, ale trochę tłumaczą naszą pracę

 

Na koniec dodamy że podczas całego projektu wykonaliśmy 865 zdjęć, z których wybierzemy 12 najlepszych i to z nich stworzymy oficjalną kolekcję. Finałowa dwunastka zostanie wydrukowana w formacie A1 czyli ok. 80x60 i zaprezentowana na wernisażu podsumowującym projekt. Być może pokażemy również jakąś cześć z pozostałych zdjęć.

 

slogan  loga -wzór

Michał Anioł w Nieliszu – organizacja zajęć kulturalnych dla dzieci i młodzieży – Maj

P5290270 1600x1200

Kolejne sesje za nami. Tym razem na warsztat wzięliśmy obraz Gustawa Courbeta zatytułowany „Kamieniarze” oraz jedno z najsłynniejszych malowideł siennych „Ostatnia Wieczerza” Leonarada da Vinici. Pierwsza sesja odbyła się w kopalni piasku w Ruskich Piaskach. Najpierw spotkanie w GOK-u- charakteryzacja, wybór rekwizytów i wyjazd w plener. Kopalnia to niezwykle urokliwe miejsce jeśli chodzi o krajobraz. Naprawę warto je odwiedzić z aparatem. Wybierając obrazy, na których będziemy się wzorować wiedzieliśmy, że Ostatnia Wieczerza, będzie prawdziwym wyzwaniem. I tak było, przede wszystkim ze względu na charakteryzację i scenografię. Przygotowanie tła i strojów to naprawdę ogrom pracy i czasu, ale z efektu jesteśmy naprawdę zadowoleni. I jeszcze trzeba przyznać, że wszyscy dobrze się bawili, przymierzając brody, peruki, albo … łysiny

Poniżej mała próbka majowych sesji.

 

slogan  loga -wzór

 

Michał Anioł w Nieliszu – organizacja zajęć kulturalnych dla dzieci i młodzieży – Kwiecień

P1010027 1024x768

Mamy już pierwsze fotoobrazy. Są to: „Błękitne tancerki” Edgara Degasa - w tej roli Diana, Natalia, Julia i Paulina oraz "Rybacy brodzący" Leona Wyczółkowskiego w wykonaniu Dominika i . Adama. Trzeba uczciwe przyznać wymagało to wiele pracy i zaangażowania. Wykonanie scenografii lub szukanie odpowiedniego miejsca w plenerze, stroje i charakteryzacja … to dopiero początek. Najtrudniejszym zadaniem jest chyba jednak pozowanie. Wydaje się, że wystarczy przyjrzeć się oryginałowi, odpowiednio ułożyć ręce czy popatrzeć we właściwym kierunku i już mamy zdjęcie. Niestety, to nie jest takie proste! Czasem potrzeba wielu prób i powtórzeń, żeby uzyskać satysfakcjonujący nas obraz. I jeszcze techniczne kwestie dotyczące fotografowania. Oświetlenie, perspektywa i wiele innych kluczowych zagadnień. Ustawienia lamp czy używania blendy też musieliśmy się nauczyć. Ostateczny efekt pokażemy dopiero na wernisażu. Tymczasem kilka fotek z przygotowań do sesji.

 

slogan  loga -wzór

Michał Anioł w Nieliszu – organizacja zajęć kulturalnych dla dzieci i młodzieży - Marzec

Ciąg dalszy naszego zderzenia ze światem sztuki. Kolejna porcja wiedzy. Ale teraz czujemy się już pewniej! Ba nawet jesteśmy trochę „obkuci” . Podział malarstwa na epoki, style, techniki i tematykę. Już tak nie błądzimy w świecie malarstwa. Kolejne 4 godziny i mamy listę faworytów, z którymi prawdopodobnie będziemy się mierzyć w naszej dalszej przygodzie z malarstwem i fotografią. Oto niektóre z nich

gottger 958x1200

 Artur Grottger Pożegnanie powstańca

 

chiny

 

 wieści 1553x1200

Artur Grottger Polonia Żałobne wieści

 

Podczas dwóch marcowych spotkań, rozmawialiśmy jeszcze o naszej okolicy. Jak tylko zrobi się cieplej WYBIERAMY SIĘ NA WYCIECZKĘ . Z nowej perspektywy spojrzymy na znane nam miejsca, a i z chęcią odwiedzimy te, o których nie wiedzieliśmy.

 

 

 

 

slogan loga -wzór

Michał Anioł w Nieliszu – organizacja zajęć kulturalnych dla dzieci i młodzieży - Luty

Zaczęło się na dobre! 8 godzin i potężna dawka wiedzy. 4 godziny na historię malarstwa europejskiego i 4 na dziedzictwo kulturowo historyczne i przyrodnicze naszej gminy.

Stosy katalogów, filmy i setki reprodukcji. To nasze pierwsze spotkanie z wielką sztuką. Myślicie ze 4 godzimy to dużo?! Nic podobnego to małoooo!!! ( ale spokojnie mamy jeszcze kolejne 4 w marcu)

Wielcy mistrzowie malarstwa i ich barwne życiorysy. Widzenie i spostrzeganie świata bardziej wnikliwe niż u przeciętnego śmiertelnika i jeszcze umiejętność przeniesienia tego na płótno. Ale z jaką precyzją ! Wow! Co za wiedza, wyobraźnia i talent!

Zdaliśmy sobie sprawę, że pokazanie i sfotografowanie tego nie będzie wcale takie proste. My jako postacie z obrazów , kostiumy i jeszcze wykonanie scenografii. Niektóre dzieła są poza naszym zasięgiem. Wiemy to już po pierwszych zajęciach. Ale szukamy, analizujemy i wybieramy.

Na razie jeszcze bez konkretów ale pewne typy już mamy. Uchylamy rąbek tajemnicy

 

ostatnia wieczerza

Ostatnia Wieczerza  Laonardo da Vinci

za Laonardo Da Vinci

Zajęcia uświadomiły nam jeszcze jedną rzecz. Mieszkamy w PIĘKNYM I CIEKAWYM miejscu ! Naprawdę!Ostatnia Wieczerza Laonardo Da Vinci

Stworzyliśmy mapę gminy z najciekawszymi miejscami. Każdy „coś” tam widział i okazało się, że TU jest całkiem sporo do zobaczenia.

Miejsca z duszą i historią są na wyciągnięcie ręki. Jeszcze nie wiemy, które uwiecznimy na naszych fotoobrazach ale jest w czym wybierać !!!

zalew w nieliszu

Zalew  w Nieliszu

Palac i ParkwRuskichPiaskach 1600x1200

Pałac i Prak w Ruskich Piaskach

 

Adam Kunikowski

Adam Kunikowski  - pozostałości zespołu dworskiego w Wólce Złojeckiej ok. 1900 r.

 

 

 

slogan loga -wzór

Michał Anioł w Nieliszu – organizacja zajęć kulturalnych dla dzieci i młodzieży” - Styczeń

Spotkanie organizacyjne. Nieco tajemnicze dla nas hasło „Michał Anioł w Nieliszu” nabrało kształtu i konkretnego znaczenia: Sztuka przez duże „K” w dwóch odsłonach malarstwa i fotografii.

Chyba tylko jedna osoba, z całej grupy, która pojawiła się na pierwszym spotkaniu nie przyszła na kolejne zajęcia.

Dwa spotkania w celu przygotowania plakatu promocyjnego. Burza mózgów. Zamieszanie. Różne pomysły. Czasem aż dziw bierze jak daleko idące skojarzenia z tematem pojawiły się w naszych głowach. Później trochę konkretniej - odręczne rysunki. Każdy coś swojego dorzucił i w końcu udało się osiągnąć porozumienie. Powstał plakat:

michanioplakat02

 

 

slogan  loga -wzór

Monday the 17th. Gminny Ośrodek Kultury w Nieliszu 2015
Template © QualityJoomlaTemplates